Nominees PAA 2021

A-Z

A-F

ALARCÓN ECHENIQUE, Felipe

ALISTAIR, Sean

ALTROCK, Malgorzata

AMHERD, Hans-Peter

APARICI VIVES, Maria

ARACELI, Claudia

ARADJANIN, Davor

AROCKER, Elisabeth

ASLANI, Nassim

BACKMERHOFF, Ulrich

BAN, Sissi

BANFHILE, Anna

BAST, Klaus

BATIAJEW, Beate Ch.

BAYER-ROSSI, Tea

'BECOL', Beata Duve

BELLINI, Marisa

BENDNER, Monika

BERGMANN, Rainer

BERKEN, Sandra

BERNSTÄDT, Irmin

BIELER, Anna

BILICZKY, Klaus

BIRNSTINGL, Michael

BITSCHNAU, Silvia

BLASKO, Sabine

BLUME, Beate

BÖHM, Franka

BOHMANN, Roswitha

BORCHARD, Marianne

BRAUN, Conny

BRAUN, Mike

BREHM, Anke

BRENNAN, William Francis

BRIGHART

BRUECKL-REITER, Gudrun

BRUSIS, Maria

BRUYNZEEL, Niek

BÜRGER, Gabriele

BURMESTER, Elisabeth

CHARTOWSKI, Jerzy

CHEVAL, Michael

DALDOSS, Anita

DAVID, Eric

DEDIOS, Gabriela

DERNDORFER, Gottfried

DEUBEL, Peter

DEUBELBEISS, Jonas

DINHOF, Lucas

DI MARIA, Donelli J.

DONKOVA, Reni

DRISNER, Alena

ELLMERS-OST, Melanie

ELSER, Arthur J.

EMMENEGGER, Marianne

ENEIDI PAHLE, Daniela

ESSLING, Marion

ETTER, Stefanie

EU, Oy Chun

FENNEN, Anna

FERREIRA KRÄMER, Maria

FINK, Annette

FISCHER, Birgit

FROMMANN, Karin

FURK, Martina

FUTTER, Andreas

G-K

GAINES, Ana

GANATSCHNIG, Karin

GASPARRI, Marco

GERSTL, Michael

GFALL-SCHRAMEK, Eva

GONZALEZ LEON, Silke

GRAF, Helga

GRIMM, Andrea

GRONEMANN, Roswitha

GROSS, Edith

GRUNDNER, Gabriele

GÜNGÖR, Sefer

GÜNTHER, Birgit

GÜRTLER, Dietrich

GUGGENBÜHL, Katharina

GUSCHELBAUER, Anton

GYENIS, Éda

HAAS, Astrid

HAASE, Klaus

HAFFNER, Renate

HAGA, Ulla

HÄMER, Marion

HANNA, Magda

HANSUM, Anneke

HASEN, Ulla

HASKELL, Claudia

HAUCH, Cornelia

HAVEMANN, Lore

HAYN, Natalie

HEILAND, Uta

'HERR KOSSMANN'

HERRMANN, Alf

HÖRMANN, Evelyn

HORVÁTH, Melinda

HOSTNIG, Romana

HUBMANN-KNIELY, Elke

HÜBSCHMANN, Ralph

INCE, Murray William Cole

IZSAK, Tanja

JAECKEL, Brigitte

JAN J., Jani

JANSSEN, Lothar

JARU, Peter

JOHN, Susanne

KADMIRI, Rabia

KÄCKER, Mehrnosh

KAGER, Kerstin

KARWATH, Ingo

KEH, Gloria

KIPPER, Christine

KIRCHHOF, Renate

KASPER, Andrea

KNAUTH, Ines

KOHNEN-HEIJENRATH, Finy

KONRAD, Edith

KORBITSCH, Annika

KRAMER, Julie

KRAUS, Karin

KRÖLL, Ulrike

KRÖSL, Christa

KRÜGER, Lieselotte

KRUNIC, Slavko

L-R

LAEMMLIN, Gerhard

LANGSTADLINGER, Manuel

LARSEN, Michelle

LASTOVJAK, Gaya

LEUKROTH, Astrid

LEUTHARDT-SCHWAGER, M. A.

LICHTIN, Martha

LUNKE, Marion

MADERTHANER, Michael

MALINA, Friedrich

MANHART, Kurt

MARGETIC, Goran

MARTIN, Mauro

MARTINSDORF-HENRICI, Renate

MATZEN, Katja

MAYKOVA, Polina

MAYR, Volker

MD. YUSUF, Azneeta

MEDAM, Priska

MEHLMAN, Irmgard

MESSELIER, Vincent

MOHR, Alexandra

MOKER, Val

MOOLMAN, Bretten Anne

MORITZ, Ana

MORO-WEY, Billy

MORTON, Judi

MÜLLER, Wolfgang

MÜRI, Ursula

MUERNER MARIONI, Manuella

NEUNER, Luise

NIEDANOWSKI, Roswitha

OBERNAUER, Margret

OCKERNAHL, Cathrine

OSTERHUS, Jana

'PALME', W.-P. E. Fröhlich

PEJO

PESCHON-COLBACH, Théa

PETER, Utaellamarie

PETERMANN, Jessica

PINATO, Karin Ellen

POLAK, Jena

POLITZER, Renée

'POQUITO', Uwe H. Bongardt

POSCHLEP, Annegret

PRÄGER, Yvonne

PRÜNSTER, Florian

PUCHNER, Helga Anna

QUENNEVILLE, Raymond

QUILITZSCH, Christa

RANTZUCH-DOLL, Carmen

RASSER, Gerhard

ŘEHÁKOVÁ, Nikol

REYMER, Dagmar

RICHTER, Barbara

ROOT, Elena

ROSENOW, Marion Ute

RÜTER-NORK, Renate

RUDNICK, Holger

RUPPRECHT-POßINKE, Anke

S-Z

SCHAR, Rudolf

SCHASTOK, Barbara

SCHILL, Marlis G

SCHJERVEN, Sidsel

SCHMIDT, Silvia

SCHMIDT, Stefan

SCHNALL, Greta

SCHNEIDER, Svetlana

SCHOEPPER, Ursa

SCHOOTS, André

SCHORR, Susanna

SCHRECK, Siegfried

SCHRÖTER, Ingo

SCHULTE AM HÜLSE, Rosemarie

SCHULZ, Sabine

SEEGERT, Christian

SEIBOLD, Christina H.

SELIN, Marlena

SKARAKHOD, Maryia

SPRINGER, Gabriele

STECKELBERG, Ingrid

STELZER, Ramona

STIEHLER, Ingrid

STÖCKLE, Rolf

STOLZENBERG, Ingrid

STROBL, Veronika

SUN, Silvia

SUTULOV, Alexander

SVATOS, Maria

SWOBODA, Aya

TAFFET, Dalya

THONHAUSER-MERK, Brigitte

THOSS, Anne

TIKANETE, Radu

TISCHLER,  Gudrun

TROJ, Iva

TROTTMANN, Susanne

TSCHUDIN, Esther

VEJNIK, Karl

VIEREGG, Volker

VILLAMIL, Fredy

VON POOSCH, Horst-Günther

VUKOVIC, Marijana

WALDMEIER, Corinne

WALL, Peter

WEBER, Carmen

WEBER, Max-Wolfgang

WEIDNER, Josef

WENDERLEIN-GRUBER, Karin

WEYER, Chantal

WILL, Anett

WINDHAB, Rodica

WITHÖFT-FOREMNY, Silvia

WOESTENENK, Kees

WU-PENG, Huang

WUERZ, Amilia

WUNDER, Katja

YAPS, Yulianus

YE, Sue

YURA, Shinichi

ZIEGLER, Anja

ZIEGLER, Maria

ZIELEKE, Corinna

ZIMMERMANN, Walter